Fronius Solar Energy'nin akıllı çözümleriyle sektör birleşimi

Kalorifer tatilde
 
Sektör birleşimi, 24 saat güneşe giden yolun anahtarıdır. Enerji tedarikinin yüzde yüz yenilenebilir kaynaklardan sağlanması vizyonunun gerçekleşebilmesi için, Avusturyalı güneş teknolojisi uzmanı Fronius, sektör birleşimi yönünde akıllı çözümler üretmiştir: Bu çözümler, güneş enerjisinin sıcak su hazırlama, ev içi ve e-mobil alanlarında verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.
 
"Bir fotovoltaik tesis sahibi için, ürettiği akımın mümkün olduğunca çoğunu kendi kullanması önemlidir. Ekolojik ve ekonomik olarak mantıklı olan budur." diye açıklıyor Fronius International GmbH'nın Solar Energy müdürü Martin Hackl. Fronius çözümleri güneşli aylarda sadece ev içi kullanım için enerji deposunun dolu olmasını değil, aynı zamanda elektrikli arabanın şarj edilmesini ve hatta sıcak suyun da FV akım ile hazırlanmasını daha bugünden sağlamaktadır.
 
Samwald ailesi ilkbahardan sonbahara kadar tüm sıcak su ihtiyaçlarını, kendi çatılarından üretilen fazla güneş enerjisi ile karşılamaktadır.
 
Samwald ailesi Mart ayından Kasım ayına kadar yakıtlı ısıtıcılarını tatile gönderiyor.
 
Fronius Ohmpilot ile akım ve yakıt tasarrufu elde edin
Avusturya'nın Steinbach şehrinde yaşayan altı üyeli Samwald ailesi, 2014 yılından beri evlerinin enerji ihtiyacını karşılayan 4-kWp'lik bir fotovoltaik tesis işletmektedir. Ailenin babası olan Stefan Samwald için bu yeterli değildi. Çünkü bodrumda, yaz aylarında da sıcak su üretmek için çalışan, en az 20 yıllık, yakıtla çalışan eski bir ısıtıcı bulunmaktaydı. Bu sebeple tesisini Fronius Ohmpilot ile geliştirdi. Bu sistem, fazla üretilen güneş enerjisini doğrudan boylerdeki ısıtıcı çubuğa aktarmaktadır. 
 
Samwald ailesi bu şekilde ilkbahardan sonbahara kadar tüm sıcak su ihtiyaçlarını, kendi çatılarından üretilen fazla güneş enerjisi ile karşılamaktadır. Aynı zamanda bu süre boyunca yakıtla çalışan ısıtıcılarını adeta tatile gönderiyorlar. Bu sayede tesis korunmakta, kullanım ömrü uzamakta ve yakıt tüketimi azalmaktadır: Samwald ailesi 2017 yılında 430 litre yakıt tasarrufu yapabilmiş ve yerine temiz güneş enerjisi kullanmıştır. Aynı süre içinde kendi ürettikleri güneş enerjisini kullanma oranları yüzde 30'dan 60'a, hatta kısmen yüzde 90'lara çıkmıştır.
 
Fotovoltaik tesis bir Fronius Solar Battery'i ve elektrikli araba için bir eCharge Wallbox'u enerjiyle beslemektedir.
 
Sıcak su, depolama ve s-mobilite sayesinde %90 oranında bağımsız 
Rieden'de ikamet eden Auer ailesi de Fronius'un sektör birleştirme konusundaki bilgi birikimine güvenmektedir. Burada Ohmpilot sadece güneş enerjisiyle sıcak su hazırlamakla kalmamaktadır. 16-kWp'lik çatı üstü tesis aynı zamanda bir Fronius Solar Battery'i ve elektrikli araba için bir eCharge Wallbox'u enerjiyle beslemektedir. Auer ailesi depolanan akımı güneş battıktan sonra kullanabilmekte ve böylelikle kendi öz enerji kullanımlarını önemli ölçüde arttırabilmektedir. Auer ailesi bu sistem sayesinde yüzde 90 oranında ciddi bir özerklik derecesine ulaşmıştır. Böylelikle elektrik masrafları düşmüş ve fotovoltaik tesisin amorti süresi önemli ölçüde azalmıştır

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Banner RAL CRC 2018-8