Avrupa’nın Offshore Rüzgar Enerjisi Deneyimlerinin Türkiye’ye Aktarımı

WindEurope, TÜREB ve Brüksel merkezli bağımsız danışmanlık şirketi 3E işbirliğiyle Türkiye’deki offshore rüzgarlarına yönelik çalıştay:
Avrupa’nın Offshore Rüzgar Enerjisi Deneyimlerinin Türkiye’ye Aktarımı
Türkiye’nin ilk offshore rüzgar enerjisi santrali ihalesi öncesi WindEurope, TÜREB ve 3E sektör öncülerini bilgilendirmeye hazırlanıyor.  Katılımcılar Avrupa’daki offshore rüzgar enerjisi projelerinde edinilmiş deneyimleri, 12 Temmuz 2018 Perşembe günü, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan çalıştayda sektör öncüleri ile paylaşacak.
 
Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (WindEurope), Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) ve yenilenebilir enerji sektöründe bağımsız teknik danışmanlık hizmeti sunan Brüksel merkezli 3E işbirliğiyle, offshore rüzgar enerjisi projelerinin geliştirilmesindeki teknik noktalar, teknolojiler ve Türkiye’nin potansiyeli masaya yatırılmak üzere 12 Temmuz 2018 tarihinde özel bir çalıştay etkinliğine imza atılacak.. İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan etkinliğe, Türkiye’nin önde gelen enerji kurumları, sektör yatırımcı ve finansmanları katılacak. 
2018 yılı Haziran ayında Resmi Gazete’de yapılan duyuru ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bin 200 megavat kapasiteyle kurulacak Türkiye’nin ilk deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi santrali için son başvuru tarihi 23 Ekim 2018 olarak açıklanmıştı. Buna göre kesin tarihi daha sonra belirlenecek olan ihalede, katılımcılar kilovatsaat başına tavan fiyat 8 dolar/cent üzerinden açık eksiltmeyle yarışacak. Söz konusu ihale ile şartnamede belirtilen bağlantı bölgeleri içinde olacak şekilde tesis edilecek ve elektrik iletim sistemine bağlanabilecek toplam bin 200 megavat gücündeki offshore rüzgar enerjisi santrallerinin kurulacağı yenilenebilir enerji kaynak alanları (YEKA) tahsis edilecek ve bu alanlar için belirlenen bağlantı kapasiteleri kullandırılacak. 
 
İhale öncesi düzenlenen çalıştayda; merkezi Brüksel’de bulunan, yenilenebilir enerji projeleri geliştirme ve izleme konularında 19 yılı aşkın bir süredir, 40’ın üzerinde ülkede danışmanlık ve yazılım hizmeti sunan 3E, katılımcılarla offshore rüzgar enerjisindeki sektörel gelişmeleri, Avrupa’daki genel durumu, teknoloji ve risk analizindeki son gelişmeleri ve finansman gibi başlıkları sektörün önde gelen temsilcileri ile birlikte masaya yatıracak. Çalıştayda TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mustafa Serdar Ataseven ve WindEurope temsilcisi olan Enerji ve İklim Değişimi Danışmanı Sn. Diletta Zeni Türkiye ve Avrupa’daki offshore rüzgar enerjisi konjonktürünü ele alacaklar. Offshore rüzgar enerjisi projelerinin, proje geliştirme, teknoloji seçimi ve şebekeye alma gibi konuları 3E temsilcileri Sn. Barış Adiloğlu (Rüzgar Enerjisi Takım Lideri ve Offshore Rüzgar Enerjisi Uzmanı) ve Sn. Achim Woyte (Şebekeler ve Piyasalar Departmanı, Stratejik Danışman) aktaracaklar. Çalıştayda ayrıca, gemi ve deniz mühendisliği alanlarında sektöründe lider Belçika merkezli DEME firmasının Yatırım Direktörü Sn. Herbert Jost, offshore rüzgar projelerinin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan durumları konu alan bir sunum yapacak. Çalıştay, katılımcıları arasında TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi Sn. İbrahim Erden, WindEurope Enerji ve İklim Değişimi Danışmanı Sn. Diletta Zeni, DEME Yatırım Direktörü Sn. Herbert Jost, 3E’nin CEO’su Sn. Geert Palmers ve 3E Türkiye İş Geliştirme Uzmanı Dr.Sena Serhadlıoğlu’nun bulunacağı bir panel ile sona erecek. 
 
Program akışı:
Leveraging EU offshore wind expertise in Turkey: Türkiye’de offshore rüzgar sektörü için AB deneyim aktarım toplantısı 
09:30 Karşılama
10:00 Açılış konuşması Türkiye’deki offshore rüzgar enerjisi gelişimleri – Mustafa Serdar Ataseven (TÜREB)
10:20 Avrupa offshore rüzgarları: Genel bakış Avrupa offshore rüzgar enerjisinde son gelişmeler – Diletta Zeni (WindEurope)
10:40 Kahve molası
10:50 Kaynak her şey midir? Ölçümler, saha ve teknoloji seçimi, risk değerlendirmesi – Barış Adiloğlu (3E)
11:30 Kahve molası
11:40 Başlıca güç kaynağı olarak offshore rüzgarı Teknoloji ve şebeke bağlantısı: AB’de öne çıkan projelerden deneyimler ve son trendler - Achim Woyte (3E)
12:20 Öğle yemeği
13:10 Offshore rüzgarda gerçek yaşam deneyimleri: Finansman, inşaat ve işletme Finansman ve ihale, temeller, trafo, kurulum & lojistik – Herbert Jost (DEME)
13:50 Kahve molası
14:00 Offshore rüzgar projelerinde elektrik dağıtımı – TEİAŞ (Konfirme edilecek)
14:40 Kahve molası
14:50 Panel 
İbrahim Erden (TÜREB, Yönetim Kurulu Üyesi)
Diletta Zeni (WindEurope, Enerji & İklim Değişimi Danışmanı)
Geert Palmers (3E NV, CEO)
Herbert Jost (DEME, Yatırım Direktörü)
Moderatör: Dr. Sena Serhadlıoğlu (3E, İş Geliştirme) 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Ana sayfa 1 Akel-3