Nükte Kurtcu

İngilizce ismi Internet of Things (IoT) olan Nesnelerin İnterneti, ilk kez 1999 yılında Britanyalı teknoloji öncüsü Kevin Ashton tarafından ortaya atılmış bir terim. Nesnelerin İnterneti “benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları” olarak tanımlanmaktadır.  
 
Aslında en basit ifade şekli ile her şeyi internetle birbirine bağlayan sisteme IoT diyebiliriz. Yani her şeyin birbirine entegre olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz. Gartner araştırma şirketine göre 2020 yılına kadar yaklaşık 26 milyar nesne, Nesnelerin İnterneti kapsamında hizmet verecek. Tabi bir de getireceği tüm faydaların yanı sıra nesnelerin internetinin bazı sıkıntılara yol açacağı da uzmanlar tarafından bildiriliyor. Her an veri üretimi sağlayan bu sistemde en önemli sorun olarak ise, yaşanacak olası gizlilik ve güvenlik problemleri gösteriliyor.
 
Sektörümüzün de yakından takip ettiği IoT kavramı ucu bucağı olmayan, sınırları zorlayan bir konu. Kısaca anlatmaya çalışmak ancak tanımlamak olabilir. Bu sebeple konu ile alakalı detaylı bilgiye sahip kişilerden bilgiler aldık bu ay. TTMD IoT Komisyonu Başkanı ve Bosch Kurumsal Satış ve İş Geliştirme Müdürü Nevroz Karakuş’un yazısından kapsamlı bilgi almak adına keyif alacağınızı düşünüyorum. Ayrıca makineler arası iletişim teknolojisinin dünya lideri ilan edilen Vodafone’un (IoT) Barometre 2017/18 Raporu’nu ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz. Bu araştırma yöneticilerin, nesnelerin interneti olmaksızın gerçek anlamda bir dijital dönüşümün mümkün olmadığının farkında olduğunu gösteriyor. Ayrıca yine konularında uzman olan iki ayrı yazılım şirketinin de IoT hakkında görüşlerini dergimizin sayfalarına aktardık.
 
CUMHURİYET BAYRAMIMIZI YÜREKTEN KUTLUYORUZ
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde nice şehitler verilerek, sonsuz emeklerle kurulan cumhuriyetimizin 95.yıl dönümü kutlu olsun…
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk`ü ve de silah arkadaşlarını, vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yâd ediyoruz.

Banner INGAS 2019-8