SUN RAY, MELBOURNE'DE 220 EV İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ SAĞLAYABİLİR

Yenilenebilir enerji kaynağını hem işlevsel hem de güzel görünümlü olarak, her yıl üretilen yaklaşık 1,100 MWh elektriği ile 220 Melbourne evi için yeterli enerjiyi üretebilecek büyük bir güneş kolektörü olan “Sun Ray” ı İtalyan mimarlık pratiği Antonio Maccà tasarladı. Bu yılki Land Art Generator Initiative Melbourne tasarım yarışması için kısa listeye alınan kavramsal tasarım, kamusal sanat eseri olarak ikiye katlanan sürdürülebilir enerjinin geleceği için bir sembol olarak tasarlandı.
 
 
Melbourne'daki Port Phillip şehri için tasarlanan Sun Ray, her biri tek eksenli bir izleme sistemine sahip bir dizi düz aynadan oluşuyor. Yuvarlak bir şekilde 279 feet çapında ve ince çelik kolonların üstüne yerleştirilmiş. Antonio Maccà, güneş enerjisini elde etmek için güneş ışığını bir güneş alıcısına odaklayan aynaların kullanıldığı doğrusal Fresnel reflektör teknolojisine girdi. Yeraltına yerleştirilen bir güç bloğu, güneş enerjisini elektriğe dönüştürür.
 

“Sun Ray, yenilenebilir enerjinin yeni sembolüdür ve Victoria'nın sıfır-sera gazı emisyonu hedefine ışık tutmaktadır” diyen Antonio Maccà, açıklamasına şöyle devam etti, “Aynı zamanda Melbourne'un fiziksel ve sembolik bir aydınlatma kaynağı olarak ışığın araştırılması kültürel anlamda da çekicidir. Yansıma, rahatlama, öğrenme ve oyun için bir yer olabilmesinin dışında St Kilda'da yüzlerce ev için ısı ve elektrik sağlayan doğrusal bir Fresnel reflektörlü güneş enerjisi santralidir.” 
 
 
Bu devasa güneş kum saati 1000 Danimarka evine güç sağlayabilir Sakinleri ve ziyaretçileri gölgelik olarak kullanabilirler. 50 ana ayna çizgisi kamusal park alanı üzerinde gölgeler oluştururken, aynalar güneşi takip etmek için sürekli değişen ışık ve gölge oyununu yaratıyor. 2018 Land Art Generator Initiative Melbourne'un kazanan tasarımı 11 Ekim'de açıklanacak.
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Ust banner VATBUZ-2