Tesisatçılar haksız rekabeti tartıştı

İstanbul Ticaret Odası Mekanik Tesisat ve Doğalgaz Tesisatı Meslek Komitesi, Cemile Sultan Korusu’nda sektörel bir toplantı düzenledi.

İstanbul Ticaret Odası Mekanik Tesisat ve Doğalgaz Tesisatı Meslek Komitesi, Cemile Sultan Korusu’nda 21 Temmuz 2018 tarihinde sektörel bir toplantı düzenledi.
 
İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman’ın da bulunduğu toplantının başkanlığını Komite ve Meclis Üyesi aynı zamanda Aktif Isı Yönetim Kurulu Başkanı Halim Özdemir yürüttü. Toplantıda Aktif Isı Yönetim Kurulu Başkanı Halim Özdemir, İGDAŞ Genel Müdürü Ali İhsan Sılkım, DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan, TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Eşer, İstanbul Tesisatçılar Odası Başkanı Yaşar Biter ve sektörün üretici firmalarının yetkilileri ile doğalgaz çalışmaları yapan firma yetkilileri katıldı.
 
Hoş geldiniz konuşmasını yapan İTO Mekanik Tesisat ve Doğalgaz Tesisatı Meslek Komitesi Meclis Üyesi Halim Özdemir, sektörde kârsızlık, teminatsız satış, hukukun gecikmesinden kaynaklanan mağduriyetlerin yaşandığını dile getirdi. 
Bayilik yapılanmasının tam olarak oturmadığını savunan Özdemir, doğalgaz işi yapmadığı halde sadece proje işi yapan firmaların haksız rekabete yol açtığını kaydetti. 
 
Mekanikçi firmaların ana yükleniciler ve mekanikçiler tarafından zor durumda bırakıldıklarını biliyoruz. İmzalanan sözleşmeler tek taraflı. Özdemir, Komite olarak sektörü temsil eden firma ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği içinde çalışarak sektörün sorunlarını çözmeye çalışacaklarını belirtti. 
 
Doğalgazcı firmaların haklarını savunabilecek Dernek kurma çalışmalarımızı en kısa zamanda sonuçlandıracağız. Buraya katılan meslektaşlarımızın, İGDAŞ, DOSİDER, TİMDER, Tesisatçılar Odası Başkan ve Yöneticilerinin sektör değerlendirmelerini almak için sözü bırakıyorum. Bu organizasyonda emeği geçenler teşekkür eder sizlere hoş geldiniz derim” diyerek toplantıyı açtı.
 
İGDAŞ Genel Müdürü Ali İhsan Sılkım; “30 yıla yakın zamandır İGDAŞ olarak hizmet sunuyoruz, yakın zamanda organizasyon değişikliği yaparak iş süreçlerimizi gözden geçirdik. Daha hızlı ve süratli çalışacağız, sizler ile her türlü konuda iş birliği yapmaya gayret edeceğiz. Yeni yapılanma ile iş odaklı hedefe yönelik iş organizasyonları yapacağız. Yeni yapılanmada iletişimimizi artırmaya gayret edeceğiz” dedi.  
 
İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman; İTO Yönetim Kurulu olarak, komite üyeleri ile sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin paylaşılıp, güçlü iletişimin sürdürüleceğini söyledi. Salman, sektör temsilcileri ile her fırsatta bir araya gelerek, sektörün nabzını tutmak, görüş ve beklentilerin tartışılmasına zemin hazırlamak için elinden geleni yapacağını söyledi. Salman, “Sektörün yol haritasını, görüş ve temennilerinize göre çizebilmemiz için her zaman sizlerin yanında, her yerde sizlerin sesi olmaya gayret eden İTO’yla daima irtibat içinde olun” dedi.
 
DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan; “DOSİDER’in Başkanı sıfatıyla bugün buradayım. DOSİDER olarak biz ilgili cihazları satan ve imal eden firmaları temsil ediyoruz. Kurulduğumuz 1992 yılından bu yana doğalgaz piyasasının gelişimi ile ilgili çok çaba sarfettik. Şu anda her vilayette doğalgaz kullanımı var. Teknik şartnamelerin çıkartılması hususunda çaba sarfettik. İGDAŞ’da büyük çaba sarfetti. Bugün aynı şartnameler ile çalışılıyor, düzeltilmesi gereken hususlar mevcut. Bunlar için çaba harcıyoruz. Bu sene ErP yönetmeliği değişti. Yeni sisteme göre cihaz üretilmesi ve ithal edilmesi gerekiyor. Muhatabımız olan müşterilerimiz ile ilgili sıkıntılar olabilir. Konvansiyonel sistemle yeni sistem arasında öncelikle fiyat artışı olabilecek. Bu durumu izah etmekte zorlanabiliriz. Çeşitli kampanyalar düzenlenerek mevcut cihazlar sene sonuna kadar satılabilecek. Bu toplantıda dağıtılan formlar aracılığı ile sorunlarınızı iletmenizi rica edeceğiz” diyen Vardan, iyi dileklerini sunarak konuşmasını tamamladı.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Ust banner VATBUZ-2