Dünyanın en uzun denizaltı tüneli serin kalırken çevresel etkileri de azaltıyor

Eurotunnel’in sürdürülebilirlik çalışmaları, yeni soğutma sisteminin tamamlanması ile Manş Tüneli’nde yılda en az %33 ya da 4.8 GWh enerji tasarrufu sağlattı.

Eurotunnel, Manş Tüneli’nde istenen sıcaklıkları korumak amacıyla kullanılan yeni soğutma sisteminin ilk sezonunun ardından yüzde 33 enerji tasarrufu sağlandığını gösteren resmî verileri açıkladı. Operatör, yeni soğutma sistemi sayesinde 2017 yılında 4,8 GWh ve yaklaşık 500.000 Euro tasarruf sağlamıştır. Bu, 1000 hanenin elektrik tüketimine eşittir.
 
Yeni soğutma sisteminin işletilmesiyle açıklanan yeni veriler, 2015-2016’daki karbon ayak izinin 2012-2013 ile kıyaslandığında %9 düşüş sağlanarak bugüne kadar UK Carbon Trust Standard’dan üst üste aldığı beşinci sertifikayla bilinen Eurotunnel’in sürdürülebilirlik çabalarını büyük oranda artıracaktır.
 
 
Manş Tüneli’nin sahibi olan Getlink’in İcra Kurulu Başkan Vekili, François Gauthey, “Eurotunnel’in çevre korumaya ilişkin taahhüdü birkaç girişim içermektedir. Manş Tüneli’nin soğutma sisteminin değiştirilmesini enerji tüketimi ve karbon ayak izimizin düşürülmesi için bir fırsat olarak gördük” diyor. “Bu çaba, Manş Tüneli’ni optimum ortam sıcaklıklarında muhafaza etmek amacıyla, Avrupa’nın en büyüğü olacak, yeni bir soğutma sistemi kurulumu gerektirdi. Honeywell’in ultra düşük GWP’li Solstice® zd soğutucu akışkanı ve hâlihazırda büyük binaların ve altyapıların soğutulmasında kullanılan Trane soğutma grupları enerji ve çevre hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak en iyi kombinasyonu sağladı.”
Manş Tüneli, Birleşik Krallık’ta Folkestone, Kent ile kuzey Fransa’da Coquelles, Pas-de-Calais’yi birbirine bağlıyor. Gece gündüz soğutma olmadan, Manş Denizi’nin altındaki tünelden geçen yüksek hızlı trenlerin oluşturduğu ısı, hizmetler optimum koşullarda sürdürülürken ulaşılabilecek maksimum kapalı alan sıcaklığı olan 35°C üzerine çıkabiliyor. Yeni sistem, ortam sıcaklığının 25°C’de veya civarında kalmasını sağlıyor.
Sistem, bir Ingersoll Rand markası ve kapalı alan konfor çözüm ve hizmetlerinin önde gelen bir global sağlayıcısı olan Trane’e ait dört adet Seri E™ CenTraVac™ büyük kapasiteli (2600 kW - 14.000 kW) soğutma grubu içeriyor. Bu soğutma gruplarının enerji verimliliği bu tonajda mevcut olan en iyi ve en yakın soğutma grubuna göre yüzde 10’a kadar daha fazla. Soğutma gruplarından ikisi 2016’dan beri Sangatte, Fransa’da faaliyet gösterirken kalan ikisi Ekim 2017 sonlarından itibaren Shakespeare Cliff, Birleşik Krallık’ta faaliyetlerini sürdürüyor. 
 
Avrupa Trane’in başkan yardımcısı ve genel müdürü olan Jose La Loggia, “Seri E; sera gazı emisyonlarını azaltan ürünler sunma konusunda şirket çapındaki taahhüdümüze uygun olarak, yeni nesil ürünler, düşük GWP’li soğutucu akışkanlar ve yüksek verimli çalışmayla çevresel etkiyi azaltmak üzere tasarlanan EcoWise portföyümüzün bir parçasıdır.” diyor. “Bu soğutma grupları Avrupa genelindeki çeşitli uygulamalarda başarıyla kullanıldı ve müşterilerimizin, güvenlik, güvenilirlik ve performanstan ödün vermeden, çevresel ayak izlerini azaltırken operasyonel tasarruflar sağlamalarına yardımcı oldu.” 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Ana sayfa 1 Akel-3