Etna’dan ihracat atağı

Pompa & Hidrofor teknolojilerinin lider üreticilerinden ETNA (ALP POMPA A.Ş.), ihracat atağı başlattı. 2018 yılı ilk 5 aylık gerçekleşme sonuçlarına göre şirketin ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine göre %40 artış gösterdi. Ağırlıklı ihracat yapılan ülkeler arasında; Yunanistan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Gürcistan, Irak, Azerbaycan, Mısır, Malta, Etiyopya, Nijerya, Bangladeş, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmaktadır.
İhraç edilen ürünlerde ise frekans kontrollü hidrofor sistemleri, TSEN12845+A2 normuna uygun yangın pompaları, atık su drenaj pompaları, uçtan emişli norm pompalar ve In-Line sirkülasyon pompaları belirgin olarak öne çıkmaktadır.
Satışı yapılan ürün gurupları içerisinde özelikle Avrupa birliği ülkelerine satışlarda EN12845+A2 normuna uygun yangın pompası satışları ciro içerisinde taşıyıcı kalemdir. Bu kapsamda özellikle bir Avrupa Birliği ülkesi olan Yunanistan a gerçekleştirilen EN12845 normuna uygun yangın pompası satışları ayrı bir öneme haizdir. Keza Avrupa Birliği ile ortak mevzuat uyguladığımız EN12845 normuna uygun ürünler, firmamızın üstün kaliteli imalat garantisi ve Avrupa’daki bir üreticiye oranla daha makul ürün fiyatı ile kıyaslandığında fiyat/performans oranının yüksekliği ile çok rahat hedef pazarlarda kabul görmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı ilk 5 aylık döneminde Yunanistan’a 15 adet EN12845+A2 normuna uygun yangın pompası satışı gerçekleşmiştir.
Bir Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’a yapılan ihracat örneğinde de olduğu üzere bu tarz pazarlara gerçekleştirilen ihracatlar da ürünle birlikte CE UYGUN BEYANI belge olarak verilmektedir. AB içinde tüm üreticiler bu beyanı belge olarak verdiklerinde başka bir sertifikaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu beyan şirketin ürünü tüm CE direktiflerine uygun ürettiğini taahhüt ettiği bir beyan olarak kabul edilmektedir. Söz konusu bu beyan, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde kabul görmekte ve böylelikle ürünlerin birlik içerisinde serbest dolaşımı mümkün olmaktadır.
Üretimi yapılan EN12845+A2 normuna haiz ETN YE 65/32-2-75-10-9 tip yangın pompalarında; pompa gövdesi ve pompa fanı(çark)  döküm(GG25)malzemeden üretilmiş olup, sızdırmazlık mekanik salmastra ile sağlanmaktadır. Yangın pompasında tesis edilen 2 adet ETNA EA tip norm pompalar, %140 kapasitede anma basıncının %70 i’ nin altına düşmeyecek karakteristik eğriye sahiptir. Yangın pompasında KO 10/9-40 serisi 1 adet jokey pompa tesis edilmiş olup, jokey pompada sızdırmazlık mekanik keçe ile sağlanmaktadır.
ETNA, 2018 yılı Eylül döneminde uçtan emişli pompalara UL&FM onayı almak için gerekli tüm hazırlıkları sürdürmektedir. UL/FM onayı; 8(sekiz) farklı kapasitedeki uçtan emişli-norm tip pompaya alınacaktır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Banner INGAS 2019-8