Yenilenebilir enerji eğitiminde Türkiye Anahtar Ülke oluyor

Türkiye’nin ilk ve tek “Yenilenebilir Enerji Akademisi”(Renewable Enegy Academy – REAC) İzmir’de faaliyete geçiyor.REAC Eğitim kampüsünde, Rüzgar, Güneş ve Hidroelektrik Enerji Santralleri için “Bakım-Onarım ve İşletme” Personelleri” yetiştirilecek; Böylelikle Bakım-Onarım ve İşletme” hizmetleri için yurtdışına ödenen ve tutarlarıYüz Milyonlarca Dolarları bulan “Bakım-Onarım ve İşletme”bütçeleri hemülke içinde kalacak, hem de yurt dışına bağımlılığın büyük ölçüde önüne geçilmiş olacak.
 
OSHA, Yani “Amerika Birleşik Devletleri, İş Güvenliği ve Sağlığı Birliği”ne göre: Dünya üzerinde çalışılan en tehlikeli platform olarak birinici sırada “Uçak Gemisi Güvertesi” olarak gösterilmekde, ikinci sırada ise, “Rüzgar Enerji Türninleri” gösterilmektedir.
 
“Yüksekte çalışan bir insan, birşeylerin yanlış gittiğini saniyenin 3’de 1’inde fark eder, ama siz o zamana kadar 75cm düşümüş olursunuz, bu sırada reaksiyon vermek istediğinizde yine saniyenin 3’de 1’i geçmiş olur ve siz bu arada 125cm daha düşmüş olursunuz. 2 saniye sonunda 19.2m düşmüş olursunuz. Ya o 2 saniye içerisinde reaksiyon verip, kullanmayı en iyi şekilde eğitilmiş olduğunuz güvenlik ekipmanları sizi kurtaracak ya da önüne geçilmez bir hızla serbest düşüş yaparak yere çarpacaksınız. Günümüz “Rüzgar Türbinleri Kuleleri”nin yüksekliklerinin 110m civarında bir yükseklikte olduğu düşünülürse, yere çarpmanız sonucunda ortaya çıkacakları siz de dahil kimse aklına bile getirmek ietemeyecektir. Yaşamlarının çok büyük bir oranını , Rüzgar Türbinleri Üzerinde geçiren, Bakım ve Onarım personelinin alacakları eğitimin kalitesi ve bu eğitimin Dünya Standartlarında olması, HAYAT KURTARACAKTIR.
 
YENİLENEBİLİR ENERJİ EĞİTİMİNİN KALBİ, TÜRKİYE’DE ATACAK !
REAC’ın2018 yılı sonunda hizmete sokmayı planladığı ülkemizdeki ilk eğitim kampüsü İzmir’de yer alacak. Bu kampüste yüzde 100 yerli insan gücü eğitilerek nitelikli ve ululuslararası sertifikasyonlara sahip “Bakım - Onarım ve İşletme Personeli” yetiştirilecek.
Yenilenebilir Enerji Akademisi’nde, Dünya üzerinde13ülke - 30 farklılokasyonda faaliyet göstermekte olan ve Avrupa’da,“Rüzgar Enerji Santralinde Çalışacak Personelin Eğitim Standartları”nı belirleyen, Almanya merkezli BZEE (BZEE GmbH) ile ABD’nin Iowa eyaletinde bulunan, Amerikan Rüzgar Enerji Birliği’nin Eğitim Standartları Onayını (Seal of Approval) ilk yürürlüğe sokan ve bu “Onay”ı ilk olarak alan; Iowa Lakes Community College’in çözüm ortaklığında, çeşitlieğitim programları uygulanacak.
Uluslararası standartlardaki genel sertifika/diploma programlarının yanı sıra, özel ve talebe bağlı eğitim programlarının da sunulacağı bu eğitimlerle rüzgar, güneş ve hidroelektrik sahalarında çalışacak kalifiye personel yetiştirilecek.Almanya ve ABD’den onaylı sertifikaları alarak mezun olacak teknisyenler, hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışma imkanına kavuşacak.
 
BZEE HEYETİ, EK-PROTOKOL İMZALAMAK İÇİN TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ
Geçen Hafta, BZEE Heyeti (Christian Wefer, Kurucu Ortak – Warren Aspinall, İş Geliştirme Direktörü) Eğitim Şartlarını, Tarihini  ve Eğitimde Kullanılacak Araç-Gereçlerin Tespiti ve Alımı Konularını İçeren Ek-Protokolü İmzalamak İçin  REAC’ın Ankara’da Bulunan Genel Merkezini Ziyaret etti. REAC Yönetimi ile beraber Eğitim Kampüsünün yer Alacağı; İzmirde’de Ziyaretlerde Bulunan Heyet, Olası Kampüs Alanlarını belirledi. İmzalanan protokole Göre:Eğitimlerin Şubat 2019, Başlanılmasına ve Öğrenci kayıtlarının Ekim 2019 da açılmasına ortaklaşa karar verildi. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Banner RAL CRC 2018-8