Nükte Kurtcu

 

JOI ITO: İNOVASYON MU YAPMAK  İSTİYORSUNUZ? “ŞİMDİ-Cİ” OLUN

 
 

İnovasyon, toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması anlamındadır. Türkçe’de yenilik, yenileme gibi sözcüklerle karşılanmaya çalışılsa da anlamı tek bir sözcükle ifade edilemeyecek kadar geniştir.

 

Kısaca İnovasyon; Bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak şekilde yenilenmesi sürecidir. Yani yaratıcılığın, ticari ustalıkla birleştirilmesidir. İnovasyon geleceği yaratmakla ve sürdürülebilir kârlı büyüme sağlamakla ilgilidir. Aslında inovasyon ile alakalı en net söylem, bence MIT Medya Laboratuvarı’nın direktörü, hem medya sanatları ve bilimleri uygulama profesörü hem de uygulamalı hukuk profesörü olan Joi Ito’nun. “İnovasyon mu yapmak istiyorsunuz? “Şimdici” olun’’ diyen Ito’nun önerisi ise, fütürist olmak değil, şimdici olmak.

 

Daha inovatif şirketlerin daha kârlı olduğu, daha fazla istihdam imkânı yarattığı ve uluslararası pazarlarda daha iyi rekabet ettiğini görüyoruz. Uluslararası pazarda, şirketlerin belirledikleri inovasyon stratejileri büyük önem taşıyor. Bu durumda da inovasyon, birçok platformun, şirketin hatta ülkelerin öncelikli konusu haline geliyor. Hatta şirketler artık sadece inovasyon ekibinden değil tüm çalışanlarından şirketlerinin inovatif yapısına katkı talep ediyor.

Dergimizin bu ayki dosya konusu olarak ele aldığımız ‘’inovasyon’’ hakkında haberleri, bilgileri derledik ve röportajlar gerçekleştirdik. Tüm bunlar için dergimizin sayfalarında ilerlemeniz yeterli olacak.

 

İSİB Sektör Buluşma Toplantısı

03-06 Ekim tarihleri arasında İSİB Sektörel Buluşması için Antalya’ya davetliydik. Her birimizin faydalandığı birçok konu oldu.

 

Toplantı; sektörde yaşanılan sorunlara çözüm önerileri, sektör içi iş birliklerine katkı ve ilişkilerin geliştirilmesi, fırsatların değerlendirilmesi, Ashrea ile yapılan B2B görüşmelerden kazanımlar edinilen ve tüm sektörün yararlandığı bir etkinlik oldu.

 

Toplantının açılış konuşmasında İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakkı Şanal, sektördeki gelişmeleri vurgulayarak ihracat alanındaki gelişmeye dikkat çekti. Dergimizin ilerleyen sayfalarında konu ile alakalı olarak kısa izlenim yazımızı ve Mehmet Hakkı Şanal ile yaptığımız 

röportajı bulabilirsiniz.

 

 


mega clima ırak-8