Nükte Kurtcu

Egsoz dumanı, vapur ve fabrika bacaları gibi hava kirliliğini oluşturan etmenleri hepimiz biliyoruz. Ancak evlerimizdeki hava kalitesinin bizi daha olumsuz etkilediğini farkında mıyız? Ciğerlerimize giren havanın %90’ını kapalı ortamda soluyoruz ve gerçek hava kirliliğinin kapalı ortamlarda oluştuğunu biliyor muyuz? Evlerimizdeki, iş yerlerimizdeki, hastanelerdeki kısacası tüm iç ortamlardaki hava kirliliğinin, dışardaki hava kirliliğinden sekiz kat daha etkili olduğunu belirlemiş Dünya Çevre Koruma Örgütü. Bu durumda aklımıza gelen ilk soru bizim bu soruna nasıl çözüm getireceğimiz. Bazı önlemler alarak, küçük değişiklikler yaparak iç ortam hava kalitesini arttırabilir ve kendimizi koruyabiliriz.
 
Dergimizin yeni sayısında iç ortam hava kalitesini mercek altına aldık ve konu ile alakalı görüşleri, bilgileri ve makaleleri toparlayıp dosyamızı oluşturduk. Ayrıca her zaman sektörün içindeki kişiler ile sohbetler gerçekleştiriyorduk. Bu ay ise bir değişiklik yaptık. Söyleşilerimize bir turizmci ile yaptığımız ‘’turizm sektöründe iklimlendirmenin önemi’’ temalı röportajı ekledik. Bu bakış açısının da ilginizi çekebileceğini düşünüyorum. Dergimizin ilerleyen sayfalarında olan bu röportajımızı keyifle okuyacağınızı ümit ediyorum. 
 
UNUTMA
Maalesef ağustos denilince 17.08.1999 tarihinde Kocaeli, Gölcük segmenti üzerinde, Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğünde gerçekleşen o uzun 45-50 saniye aklımıza geliyor. Nasıl gelmesin? Raporlara göre 18.373 kişi hayatını kaybetti, 23.781 kişi de yaralandı. Ancak resmi olmayan verilerde durum daha da korkunçlaşıyor; rakamlar 50.000 ölü, 100.00 yaralıya kadar çıkıyor. Ülke ekonomisine verdiği zarar da cabası…
İşte tüm bu korkunç tablo her zaman aklımıza gelmeli ki önlemler alalım, depreme dayanıklı binalar yapalım ve tüm depremden korunma yollarını öğrenelim.
 
“ZAFER, ZAFER BENİMDİR DİYEBİLENİNDİR” - Mustafa Kemal Atatürk 
Başkomutanlık Meydan Muharebesi
(Büyük Taarruz) 26.08.1922’de başlayıp 30.08.1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında Türk ordusunun işgal kuvvetlerine karşı büyük zaferi ile sonuçlanmıştır. Büyük bir mücadelenin kutlama nişanesi olan bu bayram ilk kez 30.08.1923’te kutlandı. 30.08.1935’de Zafer Bayramı ilan edildi ve tüm yurtta kutlanmaya başlandı. Ulu önder Atatürk ve kahraman askerlerimizin, 
bu ve bunun gibi nice zaferleri ile gururlanıyor ve onlara minnet duyuyoruz. 
 
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun…
 
Termo Klima ailesi olarak Kurban Bayramınızı da şimdiden kutlar, 
sevdiklerinizle birlikte mutluluk ve huzur dolu nice nice bayramlar dileriz…
 
Saygılarımla.

Ust banner VATBUZ-2