Nükte Kurtcu

KONFORUMUZU ARTTIRAN TEKNOLOJİ: KLİMALAR

 

Değişim; İnsanın içinde bulunduğu bir halden, farklı bir hale dönüşmesidir. Hayatımız boyunca içsel ya da dışsal etkilerle değişime uğrarız. Değişim her an her saat gözlerimizin önünde gerçekleşiyor. Doğa değişiyor, ruh hallerimiz havanın kapalı ve açık olmasıyla değişiyor. Malum havalar ısınmaya, güneş açmaya, ağaçlar çiçeklenmeye başladı. Yani hem ruhumuza hem evlerimize yaz geldi.

 

Yaşamdaki değişim öncelikle kişinin kendinde değişimi sağlamasıyla başlıyor. Bu daha iyi yaşam şartlarına ulaşması için zorunlu bir durum insan için. İnsanın kendi içsel değişimi olduğu gibi yine daha iyi yaşam şartlarını sağlamak için yaşam alanlarının da mevsimsel değişikliklere uğraması gerekiyor. Bu durumda ısınma ihtiyacını da karşılayabilmesine rağmen, yaz denilince akla ilk gelen klimalar oluyor. Kulağımıza ne kadar basit ne kadar tanıdık gelse de klima, konforumuz açısından çok detaylı ve önemli bir makinedir. Günümüzdeki teknolojiyi gerçek anlamda kullanan ilk klima yaklaşık 30 ton ağırlığında ve her yerde kullanılamayan, sadece büyük ticari işletmelerde bulunan aygıtlardı. Boyutları giderek küçülen klimalar önce büyük mekanlarda sonra gittikçe ufalarak ve sadece serinletmek için değil ısınmak için de kullanılabilir hale gelerek evlerimizin vazgeçilmez konfor cihazları olmuşlardır. Klimaları, konforumuzu arttıran teknoloji olarak nitelendirebiliriz.

 

Biz de Termo Klima Dergisi olarak hayatımızda büyük bir yere sahip olan klimaları bu ay dosya konumuz olarak işledik. 

 

NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİ 

 

Sözlü kültürümüzün en önemli figürlerinden olan Nasreddin Hoca’yı anmak için, her yıl temmuz ayında Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenlenmekte. Bu yıl 5-10 Temmuz tarihleri arasında 59’uncusu düzenlenecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler Konya‘nın Akşehir ilçesinde kültür – sanatseverler ile buluşacak.

 

Festival, her sene, İstanbul Haydar Paşa garından temsili Nasreddin Hoca ve etkinliklerde yer alacak ünlüleri taşıyan Gülmece Treni’nin Akşehir garına gelmesi ile birlikte başlıyor. Nasreddin Hoca Temsilen Türbesinden uyandırılır ve Akşehir sokaklarında gezer. Daha sonra eşini de alır. Sonra Akşehir Gölüne Giderek orada Göle maya çalınır. Konserler, tiyatro oyunları gibi etkinlikler yapılır. Temsili şenlik çarşısı fuarı açılır. 

 

Türk Halk Bilgesi Nasreddin Hoca, 700 yıldır geçmiş ve gelecek kuşakları birbiriyle kaynaştıran kıvrak zekâsı ile biliniyor. Nasreddin Hoca Şenlikleri, 1973 yılından itibaren Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri adı altında, uluslararası bir kültürel etkinliğe dönüşmüştür.

 

Kültürel aktiviteleri sevenlere duyurulur…

 

 

Saygılarımla.


Ana sayfa 1 Akel-3