Nükte Kurtcu

Sanayi 4.0 ilk kez 2011 de Alman hükümeti tarafından adlandırılmış ve Sanayi 4.0 Manifestosu Alman Ulusal Bilim ve Mühendislik Akademisi (Acatech) tarafından yayınlanmıştır.

 

İlk sanayi devrimi (1.0) 18. yüzyılın sonlarında su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıktı.20. yüzyılın başında İkinci sanayi devrimi (2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretim mümkün olmuş, 1970’lerden itibaren ise Üçüncü sanayi devriminde (3.0) ise dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve Bilgi Teknolojileri’nin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirildi. Şimdi ise dördüncü sanayi devrimi (4.0). Bu sanayi devrimi; nesnelerin internetini, internetin hizmetlerini ve fiziksel-sanal sistemleri kapsıyor. Sürekli gelişen teknoloji nedeniyle artık endüstrimiz bu evreyi de aşmak zorunda kaldı ve ‘’Endüstri 4.0’’ adıyla da bilinen ‘’4.Sanayi Devrimine’’ ulaştık. Sanayi 4.0 ile birlikte yeni meslekler (iletişim halinde olan makineler arasındaki anlaşmazlığı çözen makine avukatlığı gibi), yeni iş alanları ve tüm bu gelişmelere bağlı olarak istihdam ortaya çıkacağı öngörülmektedir.

 

Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi, birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. Sanayide yapılan bu devrim ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Her konuda ilerleme ve gelişim devam edecek. Peter Drucker’in de dediği gibi ‘’Gelişme hiçbir zaman sona ermeyecek bir süreçtir’’.

 

“BEN HAYATTA EN ÇOK BABAMI SEVDİM”

Arkamızdaki yıkılmaz dağlar olan babalarımızın, babalar gününü ve herkesin Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutlarım… Son olarak da Can Yücel’in bir şiirinden ilk dörtlüğünü paylaşmak isterim;

 

“Ben hayatta en çok babamı sevdim

  Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk

  Çarpı bacaklarıyla -ha düştü ha düşecek

  Nasıl koşarsa ardından bir devin

  O çapkın babamı ben öyle sevdim”

 

 

 

Saygılarımla.

 

 

 


Ana sayfa 1 Akel-3