Nükte Kurtcu

 

ANAVATAN

 

 

Anavatan kelimesi bence bu aya çok yakışıyor. Çünkü hem anneler günü hem de vatanımızın kurtuluş savaşının başlangıcı sayılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu ayın içerisinde kutlanıyor.

 

 

 

ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi. Anneler Günü Dünya’da farklı günlerde kutlanır. Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği’nin önerisi ile 1955 yılından beri mayıs ayının ikinci pazar günü ‘Anneler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu yıl anneler günü 13 Mayıs’a denk geliyor. Değeri ölçülemeyen tek şey anne sevgisidir. Annelerimizin değerini hiçbir söz tam anlamıyla açıklayamaz. Ancak Atamız Mustafa Kemal Atatürk ‘’Türk milleti öyle analara sahiptir ki, her devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir’’ diyerek annelerin sadece sevgi anlamında değil, bir ülkeyi kurtarabilecek kadar büyük evlatlar yetiştirme konusunda da ne kadar önemli olduklarını hatırlatmıştır. Aslında Ata’mızın sözüyle örnek vermemin bir amacı da yine bu ay olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilen 19 Mayıs…

 

Şimdi gelelim dergimizin bu ay dosya konusu olan ErP Yönetmeliğine;

ErP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliği ‘’hermetik kombi ithalat ve üretimi yasağını içeren düzenleme” 21 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı. ErP Direktifi Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde yürürlükte ve enerji tüketimi yapan cihazlarda belli bir standardı zorunlu kılıyor. 

 

Söz konusu yönetmelikle, Türkiye’de aşırı tüketen eski tür kombiler üretilemeyecek. 400 kW ısıtma gücüne kadar konvansiyonel kombi ve kazanların üretim ve ithalatı bu tarihten itibaren yasaklanacak. Yönetmelikte adı geçen 0 – 70 kW kapasite aralığındaki sıvı ve gaz yakıtlı ısıtma cihazlarının, enerji verimliliklerini gösteren ürün etiketlerinin detaylı olarak hazırlanarak ürün ve/veya ambalaj üzerinde konumlandırılması ve bu ürünlerin NOx emisyonunun 56 mg/kWh’nın altında olması zorunlu hale gelecek. ErP yönetmeliği doğal olarak pazarda da büyüme getirecektir. Çevre ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak. Hem ülkemizin ekonomisi hem de biz kullanıcılar kazanmış olacağız.

 

Sektörün gündem maddelerinin başında gelen ErP düzenlemesi ile kombi, klima ve ısı pompaları gibi cihazlarda büyük bir dönüşümün yaşanması, enerji etkinliğini iyileştirilmesi ve çevre korunması hedefleniyor. Amaç yine çevre korumasına dayanıyor. Yani ERP yönetmeliği, enerji tüketimini ve karbondioksit salınımını azaltmayı amaçlıyor. 

Konu ile alakalı röportajlarımızın dışında, daha geniş yorumlar elde edebilmek adına bazı firmalardan da kısa kısa görüşler aldık. Tüm bunları dergimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

 

Saygılarımla.

 

 


Ana sayfa 1 Akel-3